Egyre több jel mutat arra, hogy 15-20 százalékkal, nagyjából ötmilliárd euróval kevesebb fejlesztési forrásra számíthat Magyarország a 2020 utáni uniós ciklusban. Hogy mi állhat ezen információk hátterében és hogy mire számíthat hazánk a 2021 és 2027 közötti ciklusban, azt megtudhatják, ha elolvassák vezérigazgatónkkal, Essősy Zsomborral készült interjút, amely a Magyar Idők mai számában jelent meg.
Vélhetően politikai nyomásgyakorlás húzódik azoknak az információknak a hátterében, hogy a Kelet-Közép-Európának járó uniós támogatások terhére több támogatás járna a déli tagállamoknak 2020 után – mondta lapunknak Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda vezérigazgatója. Várhatóan a hazánk számára elérhető kohéziós kassza a 2014–2020 közötti befizetésekhez képest 15-20 százalékkal lehet kisebb, részben a britek kilépése, részben pedig a befizetések emelése miatt, de konkrétumok még nincsenek. A tárgyalások lezárásáig ráadásul még hosszú az út, a jövőre esedékes európai parlamenti választások pedig sok mindent befolyásolhatnak.
Alapvetően ma még csak találgatunk a 2020 utáni uniós költségvetés, azon belül a fejlesztési források mértékéről, ugyanakkor hazánk várhatóan a 2014–2020 közötti időszak 25 milliárd eurós kohéziós kasszájához képest 15-20 százalékkal, tehát nagyjából ötmilliárd euróval számíthat kisebb összegre, amely nem mondható rendkívül drasztikus kiesésnek – vélekedett lapunk megkeresésére Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója.
A hat év alatt várható, összesen 1500 milliárd forintos csökkenéshez hozzájárul a britek kilépése az unióból, de ennek ellensúlyozására Magyarország mellett a tagállamok legtöbbje már felajánlotta, hogy növeli hozzájárulását az új költségvetéshez, átlagosan 10 százalékkal.