Már idén ősszel érdemes hozzáfogni a 2021–2027-es uniós ciklus fő irányainak megtervezéséhez, az egyes operatív programokat pedig oly módon célszerű összeállítani, hogy egytől egyig illeszkedjenek a versenyképesség- és hatékonyságnövelés vezérelvéhez.
A fejlesztéspolitikai szakértő szerint azonban a 2021–2027-es ciklus pontos tervszámainak ismerete előtt, már idén ősszel érdemes elkezdeni megtervezni a forrásfelhasználás sarokpontjait. Jelezte, hogy a 2004-es európai uniós csatlakozás óta eltelt eddigi három – 2004–2006-os, 2007–2013-as és 2014–2020-as – fejlesztési időszakban a Magyarország rendelkezésére álló EU-s forrás jelentős része „betonra ment el”, vagyis az infrastruktúra-fejlesztést, elsősorban az útépítést szolgálta.
Essősy Zsombor szerint erre szükség is volt, de a következő hétéves időszakban az egyes operatív programokat már úgy célszerű összeállítani, hogy egytől egyig illeszkedjenek a versenyképesség- és hatékonyságnöveléshez. Mint mondta, a 2020 utáni súlypontáthelyezés jegyében már nem a gépvásárlásra és az üzemcsarnok-építésre kell fókuszálni, hanem arra, hogy a munkaerő cégmérettől és ágazattól függetlenül az eddiginél jóval hatékonyabb legyen. Mostantól tehát az „emberek agyába kell fektetni” a pénzt. Márpedig a humán tőkét elsősorban képzéssel és egészségmegőrzéssel lehet fejleszteni – húzta alá.