A koronavírus járvány rohamos világszintű terjedése és annak súlyos gazdasági következményei miatt a turizmusban 400 ezer ember munkája került veszélybe az ágazati vezető szerdai figyelmeztetése szerint, ma pedig arra hívja fel a figyelmet Essősy Zsombor, hogy nemcsak itthon ugorhat meg gyorsan a munkanélküliek száma, hanem akár 3-400 ezer frissen munkanélkülivé vált külföldi magyar is hazajöhet. Emiatt a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója egyre több olyan jelet lát, miszerint 1-2 hónap alatt akár 1 millióval is nőhet idehaza a munkanélküliek száma. Alábbi cikkében – amely röviddel Orbán Viktor kormányfő szerdai bejelentése előtt született – konkrét javaslatokat is megfogalmazott ennek a rendkívül negatív kilátásnak az elkerülésére, a hatások tompítására.
A tücsök és a hangya esete a versenyszférában
Bár az elmúlt napokban pillanatok alatt vált hazánk a tízmillió virológus országává, bölcsebb talán, ha hagyjuk a járványügyi szakembereket, hogy tegyék a dolgukat. Érdemes inkább azzal foglalkozni, hogy a kialakult helyzetben milyen lépéseket érdemes mielőbb megtennie a gazdaságpolitikának. Jelen esetben például
KONTRAPRODUKTÍV LEHET KONTROLL NÉLKÜL, DIREKT MŰKÖDÉSI TÁMOGATÁST NYÚJTANI A LEÁLLÓ CÉGEKNEK,
hiszen egy termelővállalat pluszforrással a zsebében sem képes ott folytatni, ahol az átmeneti leállás előtt abbahagyta, ha nincs alapanyaga, s a szintén kényszerpihenőn lévő beszállítóira sem számíthat.
Ezzel összefüggésben most első körben csak a stratégiai jelentőségű üzemeket érdemes megsegíteni, hiszen a kieső importot minél előbb hazai gyártással kell pótolni, legyen szó fertőtlenítőszerek, maszkok vagy egyéb orvosi és gyógyászati segédeszközök előállításáról. Alighanem legfeljebb 100-200 milliárd forintos állami ráfordítással ez a probléma orvosolható, közvetlen beavatkozással úrrá lehet lenni az átmeneti nehézségeken. Kulcsfontosságú azonban a gyors és rugalmas döntéshozatal, hogy a valóban stratégiai jelentőségű vállalatok akár egy héten belül hozzájussanak a támogatáshoz.
Fel kell készülniük a cégeknek, hogy a következő három-hat hónapot egyfajta természetes szelekció jellemzi majd a versenyszférában,
ez pedig óhatatlanul azzal jár, hogy eltűnik jó néhány olyan termék és szolgáltatás, melynek nélkülözhetőségét a koronavírus okozta sokk nélkül nem vagy csak később ismert volna fel a piac. Megelevenedik a reálgazdaságban a tücsök és a hangya története, és várhatóan csak azok a szorgos hangyák maradnak talpon, akik az elmúlt években félretettek, tartalékoltak, a megtermelt profit javát pedig hatékonyságnövelésbe, technológiafejlesztésbe forgatták vissza. Meggyőződésem, hogy a rossz üzletpolitikát követő, túlköltekező vállalatok, vagyis a tücskök napjai meg vannak számlálva, legalábbis sokkal rosszabb esélyekkel várhatják az újrakezdést, mint a hangyák.
A nagyobb falat a lakossági rész.
A teljes cikk az alábbi linken olvasható.