A kormány szerint az uniós pályázatoknál bevezetett könnyítések hatékony segítséget nyújtanak, de további lépésekre is sor kerülhet, ha a külső körülmények változnak.
A gazdaság újraindításának szempontjából is kulcskérdés az uniós projektek végrehajtása – mondta a Világgazdaságnak Perényi Zsigmond, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára annak kapcsán, hogy a pályázatoknál 25-ről 50 százalékra emelkedik az előleg a járványhelyzettel leginkább sújtott ágazatoknál, emellett három hónap haladékot kapnak a cégek, és az elszámolást is megkönnyítik. „A visszajelzések szerint a mostani intézkedések hatékony segítséget nyújtanak, de további lépésekre is készen állunk, ha a külső körülmények változnak. Az intézményrendszer folyamatosan működik, minden kedvezményezett számíthat a támogatásunkra” – húzta alá. Lapunk felvetésére, hogy elegendő mozgásteret ad-e plusz három hónap, miközben most még beláthatatlanok a vírus gazdasági hatásai, Perényi Zsigmond kijelentette: a határidők automatikus meghosszabbításával időt adtak a helyzethez való alkalmazkodásra, egyetlen projekt sem kerül veszélybe a határidők miatt.
Sokak szerint érdemes lenne tágabb körre kiterjeszteni az előlegemelést, például az autóipari beszállítók szerepe legalább olyan hangsúlyos, mint a turisztikai cégeké. Az ITM államtitkára erre vonatkozóan közölte, hogy a segítségre szoruló szektorok beazonosítása folyamatos, a kormányzati intézkedésekkel párhuzamosan teszik meg a fejlesztéspolitikai lépéseket. Hangsúlyozta, hogy a megemelt előlegfelvétel visszamenőleg is hatályos, az ehhez szükséges jogszabály-módosítás pedig folyamatban van. „Nem csak az új kiírások nyerteseit kell segítenünk, hiszen elsősorban a már elnyert projektek kedvezményezettjei kerülhettek váratlanul nehéz helyzetbe” – indokolt. A Világgazdaságnak az egyszerűsített szerződésmódosítást, valamint az indikátorok eltörlését firtató kérdésére Perényi Zsigmond azt felelte, hogy a bejelentett intézkedések alkalmasak a kialakult vis maior helyzetek kezelésére. „A változásokat elegendő a veszélyhelyzet okozta akadályoztatás megszűnését követő nyolc napon belül bejelenteni. Ha pedig a projekt fizikai befejezése előreláthatóan legfeljebb hat hónapot késik, nem kell a támogatási szerződést módosítani, elég bejelentést tenni” – emelte ki.
Nehéz feladata van a kormánynak, hiszen a szolidaritást és a versenyképességet kell mérlegelnie, amikor arról születik döntés, hogy mely ágazatok milyen formában kapjanak segítséget – mondta a Világgazdaságnak Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója.
Előremutatónak tartja, hogy megjelentek az első könnyítések a pályázati piacon, de meggyőződése, hogy legfeljebb egy hónapon belül újabb kedvezmények lépnek életbe.
„Kétféle támogatás képzelhető el. Az egyik az úgynevezett helikopterpénz, amely a kilátástalan helyzetbe sodródott tevékenységek megmaradására irányul, a másik pedig azoknak a piaci szereplőknek a kiemelése, amelyek magas hozzáadott értékkel termelnek, innovatívak, versenyképesek. Szükség van 1000-1500 milliárd forintnyi helikopterpénzre, de legalább olyan fontos 500-1000 milliárd forintot a versenyképességi szempontokat figyelembe véve felhasználni” – állapította meg.
Hozzátette: a lassú szállítás és a forintgyengülés együttes hatása miatt a következő hetekben, hónapokban az importhelyettesítő termékek és szolgáltatások előállítására kell berendezkedni.
A teljes cikk a Világgazdaság 2020. április 1-i számában olvasható.