Elindult a 2021-2027-es uniós pályázati ciklus társadalmi egyeztetése
2020. október 29-én a kormányzat közzétette az új hétéves uniós pályázati időszak alap dokumentumát, az ún. Partnerségi Megállapodást, mellyel kezdetét vette a megközelítőleg 3 hónapig tartó társadalmi egyeztetési folyamat.
A Partnerségi Megállapodás 7 új Operatív Programot tartalmaz, melyek összesen 35,1 milliárd euró fejlesztési forrást jelentenek Magyarország számára a következő években:
– Digitális Megújulás Operatív Program (DIMOP)
– Humánfejlesztési Operatív Program (HOP)
– Magyar Akvakultúra- fejlesztési Operatív Prpgram (MAKOP)
– Mobilitás Operatív Program (MIOP)
– Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Program (VINOP)
– Versenyképes Magyarország Operatív Program (VMOP)
– Zöld Infrastruktúra és Klímavédelmi Operatív Program (ZIKOP)
A vállalkozások és a versenyszféra számára a legizgalmasabb terület a Vállalkozásfejlesztési és innovációs Operatív Program (VINOP).
A VINOP több szakpolitikai terület fejlesztéseit foglalja magában, amelyek az alábbiak területeken járulnak hozzá a vállalkozásfejlesztési célok megvalósulásához:
- Vállalkozásfejlesztés: A kis- és középvállalkozások termelékenységének növelése
- Kiemelt stratégiai ágazatok fejlesztése: A kiemelt ágazatok hozzáadottérték-termelő képességének növelése
- Digitalizáció: A digitális gazdaság, kompetenciák fejlesztése
- Kutatás, fejlesztés, innováció: A tudástermelés, tudásáramlás és tudáshasznosítás ösztönzése továbbá készségfejlesztés az intelligens szakosodáshoz
- Foglalkoztatás: A munkahelyek védelme, a foglalkoztatás bővítése, a munkaerő termelékenységének növelése és a foglalkoztatás feltételeinek javítása
- Felnőttképzés: Jól képzett, magas hozzáadott értéket előállítani képes munkavállalók biztosítása a hazai vállalkozások számára
- Felsőoktatás: Innovatív és inkluzív felsőoktatási rendszer megerősítése
- Szakképzés: Korszerű és inkluzív szakképzés rendszer kialakítása
- Turizmus, örökségvédelem: A turisztikai szolgáltatások minőségének fejlesztése
Az Operatív Program első két ún. prioritási tengelye fog a legtöbb vállalkozás számára elérhető pályázati forrást tartalmazni, ezek a 1.Vállalkozásfejlesztés, kiemelt stratégiai ágazatok fejlesztése, digitalizáció, illetve a 2.Kutatás, fejlesztés, innováció prioritások lesznek.
A pályázatok a tervek szerint már a 2021-es év első negyedévében megjelenhetnek, ezzel is segítve a vállalkozások fejlesztéseinek megvalósulását.
A Partnerségi Megállapodás és az Operatív Programok társadalmi egyeztetési felülete az alábbi linkre kattintva található.
Telefon:
+36(20) 558 8803
Címünk:
1037 Budapest, Körtvélyes utca 15.
E-mail:
mapi@mapi.hu